Головна » Файли » Розробки уроків

Т. Шевченко «Не цурайтесь того слова». Ознайомлення з життям і творчістю Тараса Шевченка. А. Лотоцький «Малий Тарас чумакує».
2018-03-25, 6:42 PM

Мета.   Розширити знання учнів про життя Т.Г. Шевченка, ознайомити з деякими відомостя- ми про раннє дитинство поета. Розвивати навички виразного читання, збагачувати словни- ковий запас учнів, вчити давати характеристику дійовим особам, робити висновки з про­чи- таного. Виховувати бажання глибше ознайомитися з біографією великого Кобзаря.

Обладнання.   Портрет Т. Г. Шевченка, фонозапис слів І. Я. Франка, картки зі словами, ма- люнки Шевченка  і про Шевченка, комп’ютер.

Хід уроку

І.   Організація класу

Учитель

Коли в душі моїй тривога,

Коли в душі пекельний щем,

Іду до нього, до живого,

У Всесвіт віршів і поем.

І в дощ, і в сніг карбую кроки,

І чую, дивлячись в блакить:

Реве та стогне Дніпр широкий,

Щоб розбудить всіх тих, хто спить.

—  Чиї слова були пророчі і розбудили світ від сну?

—  Чия любов до України і невмируща, і міцна?

—  Кого ж ми звемо сином України?

II.   Підготовка до сприймання нового матеріалу

1. Бесіда-розповідь вчителя.

— Як називається наша земля? Ми любимо свою країну, шануємо і поважаємо інших лю- дей. А коли згадують про Україну в якійсь чужій далекій країні, то при цьому обов'язково на- зивають ім'я одного чоловіка. Пам'ятники йому стоять під небом Аргентини, Америки, Фран­ції та багатьох інших держав. Багато людей знають його і шанують, бо він — народний поет.

2. Повідомлення вчителя.

—  Ім'я Тараса Григоровича Шевченка невіддільно пов'язано з Укра­їною. Україна — це Шевченко. Шевченко — це Україна. У ньому на­ша історія, наша мрія, наша надія. Шевченко був справжнім народним співцем, бо з дитинства знав і любив простий український народ, знав його страждання, бо сам їх пережив. Через усе життя проніс великий Кобзар палку лю- бов до рідної землі, до неньки-України, у своїх творах нагадував людям про минулу славу Ук- раїни.

Ім'я великого Кобзаря ми часто згадуємо й будемо згадувати, бо він подарував нам безці- нний скарб. Цей скарб — його чудові твори, в яких струменить любов до Батьківщини та тур- бота про її майбутнє.

3. Читання вірша.

І не тюрма, ні пострах кар

Не мали сил порвати струн!

Найкращу пісню дав нам в дар

Найкращий син, Вкраїни син.

— І саме мудрості будемо вчитися у нього, у людини, яку можна оха­рактеризувати такими словами:

Кр..п..к                      х..д..жн..к

н..в..льн..к                     п…т

с..р..т..                      к..з..ч..к

п..ст..х                       к..бз..р

4. Слухання слів І. Франка про Т.Г.Шевченка (читає учитель або вмика­ється фонозапис).

"Він був сином мужика і став володарем в царстві духа. Він був кріпаком і став велетнем у царстві людської культури...

Зла доля переслідувала його в житті, та вона не зуміла перетворити золота його душі у ржу... Найкращий і найцінніший скарб доля дала йому лише по смерті — невмирущу славу і всерозквітаючу радість, яку в міль­йонів людських сердець все наново збуджуватимуть його твори".

5. Розгадування кросворда.

   —  Давайте і ми пригадаємо рядки з творів цього поета, нехай ця ра­дість поселиться і у ва- ших серцях.

Завдання записане на дошці або діти отримують його на картках. Відповіді записують на дошці.

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                     

— Якщо правильно запишете слова по горизонталі, то по вертикалі прочитаєте прізвище цього народного поета.

1)  Любо, любо стало, ... зраділа. (пташечка)

2)  Світає, край ... палає. (неба)

3)  Тече ... з-під явора.  (вода)

4)  Зоре моя ..., зійди над горою.  (вечірняя)

5)  Зацвіла у лузі ... калина.  (червона)

6)  Встала й весна, чорну землю ... розбудила.  (сонну)

7)  Садок вишневий ... хати.  (коло)

8)  Пишається ..., явір молодіє.  (калинонька)

— Чиє прізвище ви прочитали?

— Що вам відомо про цю людину?

ІII.  Доповнення знань учнів про життя і творчість Т.Г. Шевченка.

— В автобіографії Тараса Шевченка сказано: "Історія мого життя становить частину істо- рії моєї батьківщини". У цих словах розкривається зміст його життєвого шляху.

Т. Г. Шевченко народився 9 березня 1814 року в селі Моринці на Черкащині. Ріс Тарасик лагідною, чуйною та щирою дитиною. Найбільше він любив свою матінку. Але радість і втіха хлопчика потьмарилась горем: коли йому було 9 років, померла мама. І почалося страшне сирітське життя біля мачухи. Чужа, недобра жінка дуже погано ставилась до Тараса. Її дра- тувала його мрійність, гаряча вдача.

Коли Тарасові виповнилось 11 років, помер і батько. (Учень читає уривок вірша Т. Шевче- нка "Якби ви знали, паничі"від слів "Там матір добрую мою... "до ".. мов мишенята ".)

— Пішов Тарас тинятись по чужих людях: рубав дрова, топив піч, носив воду школярам; був і пастухом, і погоничем, і нянькою. Про своє нелегке сирітське дитинство він згадує у сво- їх віршах.

(Діти читають вірші "Думка" ("Тяжко-важко в світі жити... "до "...мов недобачають"), "Мені тринадцятий минало".)

— Малому Тарасу дуже хотілося вчитися читати і писати. А ще він хотів бути малярем. Все, що бачив, хотілося намалювати. Довго терпів Тарас знущання дячка Богорського, аби тільки вчитися і малювати. Ось як про це він згадує у вірші "А. О. Козачковському".

(Учень читає уривок із вірша "Давно те діялось... ".)  і — Посміхнулася доля Шевченкові тоді, коли йому було 24 роки. Які зміни відбулись у його житті, дізнаєтесь, прочитавши статтю, яка відкри­ши: розділ "Шевченкове слово".

ІV.  Повідомлення теми і мети уроку.

—  Ми розпочинаємо вивчати розділ «Шевченкове слово».

V. Опрацювання статті про поета

1. Читання статті мовчки.

—    Яка подія змінила життя Шевченка? Що нового ви дізналися з його біографії?

— Коли перед Шевченком відкрився новий світ?

2. Вибіркове читання.

Гра "Доведіть, що ...".

—  ... Шевченко народився на Черкащині.

—  ... Тараса Шевченка викупили з кріпацької неволі.

—  ... поета вислали за вірші.

—  Прочитайте, яким був Тарас у дитинстві.

3.  Читання прислів'я, пояснення його значення.

   Шевченкові слова сяють, мов ясні зорі.

4.  Показ ілюстрацій (презентація).

VІ. Опрацювання оповідання А. Лотоцького "Малий Тарас чумакує".

—  Т. Г. Шевченко прожив усього 47 років, із яких 24 роки був у кріпацтві, 10 років мучився у солдатській неволі на засланні і лише 13 років був віль­ною людиною. Трагічною була доля Шевченка. Та його життя було, як зірка: яскраво запалало, але швидко погасло. Та сяйво його творів палає і зараз.

Багато письменників присвятило свої твори хвилюючій розповіді про той тернистий шлях, яким пройшов, не схиливши голови, великий поет і художник Тарас Григорович Шевченко. Вам, дітям, цікаво буде знати, яким був у дитинстві наш Шевченко.

1. Слухання оповідання, яке читає вчитель.

—   Послухайте оповідання Антона Лотоцького "Малий Тарас чума­кує". Які нові факти ви ді- зналися з життя Шевченка?

2. Словникова робота.

— Прочитайте слова мовчки, зверніть увагу на наголоси слів.

— Прочитайте колонки слів "буксиром" із сусідом по парті.

—  Які слова вам малозрозумілі? (Учитель пояснює такі слова.)

а)  Читання колонок слів на одному диханні.

Возі             степ            бані

Хаті            очі                коні

б)  Читання колонки слів «буксиром».

Пасинки     татари    обабіч           уява

 вольниця                  бранці               воли                            запорожці

 товариство                ясир                 гайдамаки                   могила

                         (Пояснення малозрозумілих слів.)

VІІ.    Фізкультхвилинка.

VІІІ.   Закріплення прочитаного матеріалу.

1. Читання оповідання учнями вголос «ланцюжком».

2. Аналіз змісту з вибірковим читанням.

      —     Коли відбулися описані події?

      —       Скільки років було Тарасику?

—    Прочитайте опис Кирилівки.

—    Чому в хаті Шевченків було невесело?

—    Прочитайте виділені вислови. Як ви їх розумієте?

—    Якими місцями проїжджали чумаки?

     —   Чому Тарас хотів чумакувати разом із батьком?

— Де жила сім'я Шевченків? Прочитайте опис Кирилівки.

— Чому старенький дідусь і тато жаліли малого Тараса?

— Як сприйняв новину про чумакування хлопчик? Доведіть думі словами тексту.

— Куди найбільше мріяв потрапиш Тарасик? Чому?

— Які картини малювала уява хлопчика? Прочитайте.

3.  Вправи для розвитку навичок читання.

           1)  Читання за особами (діалог між татом і Тарасом).

                2)  Гра «Пастка».

Учитель читає текст, припускаючись неточностей. Школярі мають помітити кожну й швид- ко вимовити правильно.

            3 )  Мовно-логічне завдання «Який склад загубився?».

На дошці записане речен ня з твору, але окремі склади пропущено. Учням потрібно відно- вити запис, доповнивши його потрібними скла­дами.

4) Гра "Знайди і поясни".

— Знайдіть і прочитайте словосполучення виду "прикметник + іменник". Поясніть, в якому значенні вжитий цей вислів — в прямому чи переносному.

5) Читання в особах (діалог між Тарасом і татом).

6) Гра "Засічка — кидок".

Кількаразове читання уривка оповідання (від початку) по 20 секунд,

4.      Характеристика головного героя.

— Які риси характеру хлопчика проявились у цьому епізоді його життя?

— На дошці записані слова. З'єднайте з іменем ті, які характеризують хлопця.

                                                              Тарас

                                             допитливий           вразливий                   уважний

                                           байдужий                 мрійливий

                                          спостережливий                    злий

— Доведіть свої думки словами тексту.

IХ.  Підсумок уроку

—  Що нового ви дізнались про Т. Г. Шевченка?

—  Якою дитиною він був?

—  Які риси характеру малого Тарасика ви хотіли б виховати в себе?

— Яким ми можемо його уявити в дитинстві?

Х.  Домашнє завдання

Читати, стисло переказувати твір.

Категорія: Розробки уроків | Додав: migutsa1985
Переглядів: 722 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar